Uspon platformske ekonomije u Jugoistočnoj i Istočnoj Evropi: Šta donosi budućnost?
Ukrajina, Srbija i Rumunija predstavljaju vodeće zemlje po broju frilensera na digitalnim platformama u Evropi i šire, a slični trendovi prisutni su i u drugim zemljama u regoonu. To je ozbiljan razlog da se ovom novom tipu rada u Jugoistočnoj i Istočnoj Evropi posveti ozbiljna pažnja u kontekstu budućnosti rada i uspona platformske ekonomije. Ipak, različiti efekti platformizacije na ekonomije i društva u ovim evropskim regionima nisu detaljno ispitani niti su u potpunosti shvaćeni.
Kako bi premostio taj jaz, Centar za istraživanje javnih politika organizovao je regionalno izdanje konferencije Reshaping Work u Novom Sadu. Konferencija predstavlja prvi pokušaj da se u regionu otvori diskusija o očekivanim uticajima platformske ekonomije na radnike, preduzeća i društva u ovim delovima Evrope.
Konferencija je 2016. godine osmišljena kao neprofitna inicijativa Vrije Univerziteta u Amsterdamu, sa idejom da na jednom mestu okupi digitalne entuzijaste iz biznis, akademskog, i startap sektora koji razmatraju pitanja platformske ekonomije i njen uticaj na globalni biznis i nove modele rada. Od 2019. godine konferencija je dobila i svoja regionalna izdanja u tri grada - Barseloni, Stokholmu i Novom Sadu.
U susret konferenciji, u Kulturnoj stanici Svilara otvorena je izložba Quo Vadis Homo? koja kroz radove studenata problematizuju teme o kojima će se diskutovati tokom prve akademske konferencije o platformskoj ekonomiji u ovom delu Evrope. Izložba je proizašla iz saradnje Akademije umetnosti u Novom Sadu, Centra za istraživanje javnih politika koji organizuje konferenciju o platformskoj ekonomiji i kulturne stanice Svilara.Konferencija i izložba organizovani su u susret predstojećoj Evropskoj prestonici kulture 2021. i fokusirani su na buduće izglede zemalja istočne i jugoistočne Evrope u kontekstu platformske ekonomije.