07Mar2014

Otvoreni poziv političkim partijama: ne zaboravite decu - najdragoceniji resurs Srbije

Nalazimo se u prelomnom trenutku kada se stvaraju vizije i daju obećanja. Kada će građani odlučiti ko će dobiti njihovo poverenje da ih vodi u narednim godinama. U ovom trenutku, važno je da ne zaboravimo one koji se ne pitaju i kojima nije data mogućnost da dignu svoj glas i glasaju – DECU.
Deca su najređi i najugroženiji resurs Srbije. Njihov udeo u opštoj populaciji je u stalnom opadanju i, prema poslednjem popisu stanovništva, dostigao je dramatično nizak nivo od 17%. Deca nisu samo najmanja starosna grupa, već su i najsiromašniji. Jedna trećina dece je izložena siromaštvu i nema mogućnost da odraste u uslovima pogodnim za razvoj. Drugim rečima, mogli bismo reći da će jedna trećina srpskog stanovništva sutra biti ljudi koji nisu dostigli svoj puni razvojni potencijal.
Nažalost, ova deca i njihove porodice nemaju dovoljnu podršku kako bi prevazišli rizike koji trajno štete njihovim razvojnim putanjama.
Jedan od najefikasnijih načina podrške je kroz kvalitetno i inkluzivno obrazovanje. Obrazovanje usmereno na siromašne treba da omogući najugroženijoj deci da savladaju prepreke koje ih sprečavaju u postizanju svog punog potencijala. Taj proces treba da počne sa ranim uključivanjem u predškolsko obrazovanje. Siromašna deca treba da dobiju materijalnu podršku, na primer odeću, obroke i knjige, kao i podršku u učenju kako bi im se omogućilo da završe školu i ostvare rezultate.
U Srbiji, nažalost, nedostaju mnoge od ovih mera. Slabe su šanse da dete iz siromašne porodice stekne univerzitetsko obrazovanje. Istovremeno, privreda 21. veka traži kvalifikovanu radnu snagu – najmanje 65% kvalifokovane radne snage. U Srbiji danas jedva 17% radne snage ima viši stepen obrazovanja, a jedna trećina ima samo osnovno obrazovanje ili niže. Ako ne pružimo podršku ovoj najugroženijoj deci da uče i da se razvijaju od najmlađeg uzrasta, da li će Srbija imati neophodnu radnu snagu i dovoljno sredstava da pomogne novim siromašnim grupama?
Siromašna deca žive u siromašnim porodicama. Ove porodice su često suočene sa višestrukim izazovima, kao što su nezaposlenost, invalidnost, visok stres i isključenost. Njima je potrebna podrška, i kroz novčana davanja i kroz odgovarajuće usluge u zajednici namenjene deci i porodici. Srbija ima programe materijalnog obezbeđenja porodice kojima je obuhvaćena jedna četvrtina ukupne dečje populacije. Međutim, postoji značajan prostor za poboljšanje koherentnosti tih programa, kao i targetiranja, obuhvata i adekvatnosti u pogledu iznosa koji bi ih učinio efikasnijim u rešavanju problema obespravljenosti dece. Ti programi treba da budu i čvršće povezani sa uslugama u zajednici kako bi porodice imale koristi od sveobuhvatnog i integrisanog paketa podrške. Teško siromaštvo i deprivacija, zajedno sa nedostatkom podrške ugroženim porodicama, mogu čak da dovedu i do raspada porodice i odvajanja dece od roditelja. Izrada sistemske integrisane podrške koja je dostupna ugroženim porodicama zahteva održive mehanizme finansiranja. U tom smislu, predloženi Fond za socijalnu inkluziju može biti efikasan modalitet.
Jasno je da deca treba da ostanu jedan od najvažnijih prioriteta svake nove vlade – prvo, zato što je vlada odgovorna da zaštiti prava svakog deteta i drugo, zato što društvo koje ne daje prednost deci potkopava svoj sopstveni napredak. Srbija je uložila značajne napore i mnogo postigla u unapređenju prava deteta u različitim oblastima, posebno u onom koje se odnose na zakonski okvir.
Ipak, pred nama su još mnogi izazovi kako bi se osiguralo da ni jedno dete ne bude izostavljeno. A ti izazovi nisu mali. Oni će zahtevati:
• snažnu političku posvećenost na svim nivoima – od kancelarije predsednika Vlade do svake pojedinačne lokalne samouprave;
• jasnu podelu odgovornosti među vladinim telima, jer znamo da prava deteta ne mogu da stanu u samo jednu “kutiju”;
• znatno efikasniju koordinaciju između relevantnih aktera, kako onih unutar Vlade, tako i koordinaciju između Vlade i civilnog društva;
• jasan strateški okvir koji naglašava prioritete za ostvarenje prava deteta;
• osnažen sistem prikupljanja podataka i informisanja koji pruža raščlanjene podatke i omogućava kontinuirano praćenje napretka.
U poređenju sa mnogim drugim zemljama, Srbija ima više resursa, ljudskog kapitala i potencijala da unapredi položaj svoje dece. Ako tome dodamo vašu političku posvećenost i odlučnost, onda postoje dobri izgledi za budućnost najdragocenijeg resursa Srbije.
unicef.rs