01Oct2013

Evropska agencija za osnovna prava objavila Rodnu analizu istraživanja o Romima

Prema istraživanju sprovedenom u 11 država članica EU pozicija Romkinja u ključnim oblastima kao što su obrazovanje, zapošljavanje i zdravlje, lošija je od pozicije Roma.

Izveštaj Stanje Roma u 11 država članica EU pokazao je da najveća manjinska grupa u Evropi i dalje doživljava diskriminaciju i društvenu isključenost, ali i da nisu dovoljno svesni svojih prava. Jedan od tri ispitanika je nezaposlen, 20% nema zdravstveno osiguranje, a 90% živi ispod nacionalne linije siromaštva. Ovaj izveštaj je nastao kao rezultat inicijative Evropske komisije iz 2010. da se izvrši evaluacija toka procesa inkulzije Roma u EU. S obzirom da se pokazalo da nema dovoljno pouzdanih i uporedivih podataka, tokom 2011. sprovedeno je opsežno istraživanje u 11 zemalja u kojima živi najveći broj Roma: Bugarska, Češka, Francuska, Grčka, Italija, Mađarska, Poljska, Portugalija, Rumunija, Slovačka, Španija. Istraživanje je obuhvatilo romsku i ne-romsku populaciju koja živi u neposrednoj blizini oblasti u kojima Romi žive u procentu višem od nacionalnog. Prikupljeni su podaci o socio-ekonomskim uslovima života ispitanika, iskustvima sa diskriminacijom i tome koliko poznaju svoja prava. Istraživanje je sprovela Evropska agencija za osnovna prava (FRA), u saradnji sa Evropskom komisijom, Svetskom bankom i UNDP. Izveštaj o istraživanju objavljen je 2012.

Rodna analiza istraživanja Stanje Roma objavljena je u septembru 2013. Pokazalo se da su Romkinje u dodatno lošijoj situaciji od Roma, a među glavnim nalazima su sledeći:

  • Više Roma nego Romkinja odgovorilo je da ume da čita i piše, a više Romkinja nego Roma nije pohađalo školu. Pozitivan trend predstavlja izjednačenost u obrazovanju mladih žena i muškaraca (16-24 godine).

 

  • 21% žena je plaćeno za posao koji obavlja, nasuprot 35% muškaraca.
  • Više Romkinja nego Roma opisalo je svoje zdravlje kao 'loše' ili 'vrlo loše', a razlika se još više povećava u starosnoj grupi iznad 50 godina. Takođe, za 10% više žena nema zdravstveno osiguranje.
  • 27% muškaraca odgovorilo je da je iskusilo etničku diskriminaciju, a 22% žena.