13Mar2014

UNICEF: Pravda je i dalje uvek van domašaja miliona dece

Prava miliona dece širom sveta se krše, ali samo nekolicina njih je u mogućnosti da traži pomoć kako bi poboljšali svoju situaciju na blagovremen, pravedan i efikasan način, saopštio je UNICEF danas. Povrede prava obuhvataju uskraćivanje prava deci na kvalitetnu zdravstvenu zaštitu i obrazovanje i prava na zaštitu od zlostavljanja, nasilja i iskorišćavanja koje su ponekad počinili njihovi najbliži. Bez pristupa pravdi, deca ne mogu da zauzmu svoje pravedno mesto u društvu.
UNICEF je danas zahtevao od vlada da priznaju da se deca suočavaju sa posebnim preprekama u ostvarivanju pravde zbog kršenje njihovih prava. Samo proširenje mera koje su namenjene odraslima nije dovoljno. Posebne mere zaštite za decu su od ključnog značaja.
“Jednak pristup pravdi znači da se obezbedi da pravosudni sistemi budu u službi i zaštiti svakog deteta,” rekla je Mari-Pjer Poarje, regionalna direktorka UNICEF-a za Centralnu i Istočnu Evropu i Zajednicu nezavisnih država. “Ali, deca se i dalje suočavaju sa ogromnim preprekama. Prema društvenim normama većine zemalja, podnošenje žalbe od strane dece bez saglasnosti roditelja se smatraju kulturno i društveno neprihvatljivim – ideja pristupa pravdi je nezamisliva čak i samoj deci.
Gospođa Poarje je govorila kao član veća na godišnjem celodnevnom sastanku o pravima deteta u sklopu redovnog 25. zasedanju Saveta za ljudska prava. Ovo je prvi događaj u istoriji Saveta za ljudska prava koji je bio posvećen dečijem pristupu pravdi i ulozi koju ono može da ima u osnaživanju dece da traže svoja prava.
Sva deca se suočavaju sa preprekama u pristupu pravdi, ali deca sa invaliditetom, deca iz etničkih manjina i uopšte devojčice se suočavaju sa više izazova u odnosu na ostale.
Pristup pravosuđu za svu decu je dalekosežan u mnogim aspektima njihovog života. Može da ospori odluke o odvajanju dece od roditelja. Može da ponovo uspostavi socijalne naknade koje pomažu porodicama da brinu o svojoj deci ili da poništi diskriminatorne odluke koje žigošu etničke ili verske grupe. Takođe može da vrati decu u školu i pruži im zdravstvenu zaštitu tamo gde su ova prava uskraćena.
Još jedan važan aspekt rasprave je i obaveza društva da izgradi pravosudne sisteme koji su prihvatljivi za decu, u skladu sa međunarodnim standardima. Gospođa Poarje je navela primere napretka, kao što je adaptacija okruženja suda ili policijskih stanica kako bi izgledali manje zastrašujuće. Policijski službenici, sudije i sudije za prekršaje se obučavaju da komuniciraju sa decom veoma pažljivo, a uvode se i mere zaštite, kao što je izbegavanje direktnog kontakta između deteta i navodnog počinioca.
Nova publikacija UNICEF-a, Uvid: Prava deteta u Centralnoj i Istočnoj Evropi i Centralnoj Aziji – Unapređenje jednakog pristupa pravdi za svu decu , preporučuje da se prošire napori kako bi se izgradili pravosudni sistemi prihvatljivi za decu i kako bi se osnažile porodice i deca sa ciljem da: 
• imaju koristi od prilagođenih postupaka koje sprovode obučeni profesionalci; 
• dobiju pravni socijalni savet preko centara za prava deteta ili pravnih klinika i da razumeju svoja prava na zaštitu u skladu sa zakonom;
• dobiju informacije o načinima na koja mogu tražiti obeštećenje, kao što su kancelarija zaštitnika građana i drugi administrativni službenici, ili neformalni forumi;
• budu upućeni na odgovarajuće usluge (npr. advokata, lekara ili psihologa); ili
• u nekim slučajevima, dobiju direktnu pravnu pomoć da pokrenu sudski proces.
O UNICEF-u
UNICEF promoviše prava i dobrobit svakog deteta, kroz sve aktivnosti koje radimo. Zajedno sa partnerima, radimo u 190 zemalja i teritorija da bi se obećanja prevela u praktičnu akciju, sa posebnim naglaskom na dosezanje najranjivije i isključene dece, a za dobrobit sve dece, bilo gde da žive. Za više informacija o UNICEF- i njegovom radu, posetite adresu www.unicef.org.
Za dodatne informacije, molimo da se obratite:
John Budd, UNICEF CEE/CIS regionalni šef za odnose s javnošću, Tel: +41 22 909 5429 mobilni tel: +41 794311537, 
Lely Djuhari, UNICEF CEE/CIS regionalna savetnica za odnose s javnošću, Tel: +41 22 909 5433 mobilni tel.: +41 792 044482. mediaceecis@unicef.org
(foto: UNICEF)
unicef.rs