08Nov2013

Održana konferencija „Kako sprečiti nasilje među decom“ 

Kancelarija za ljudska i manjinska prava u saradnji sa Centrom za prava deteta i Savetom za praćenje i unapređenje rada organa krivičnog postupka i izvršenja krivičnih sankcija prema maloletnicima organizovala je 8. novembra 2013. godine  konferenciju na temu : ‘’Kako sprečiti nasilje među decom’’.
Podršku ovom skupu pružio je veliki broj predstavnika državnih institucija, međunarodnih organizacija, ambasada i lokalnih samouprava.
Brojnost učesnika konferencije ukazuje da su pitanja prevencije nasilja nad decom, sprečavanje nasilja među decom, rad na isticanju porodičnih vrednosti, oblasti koje izazivaju pažnju, predstavljaju važan zadatak i zahtevaju odgovornost svih relevantnih predstavnika u borbi i nastojanju da svoj deci u Srbiji osiguramo bezbedno odrastanje.
Konferenciju je otvorio dr Nebojša Stefanović, predsednik Narodne skupštine Republike Srbije i predsednik Odbora za prava deteta koji je istakao da je neophodno mobilisati sve resurse u borbi protiv nasilja, diskriminacije, zlostavljanja i zanemarivanja dece i da je obaveza svih nas da gradimo društvo sa nultom tolerancijom na nasilje svih vrsta, na svakom uzrastu i na svakom mestu kako bi se stvorilo  zdravo i bezbedno okruženje za našu decu.
Rešenje u sprovođenju pravovremenih i celovitih procedura, dr Stefanović vidi  jedino u sistemu širokih sistemskih operacija. Takođe je ukazao da država i društvo moraju da učine sve da se zakoni sprovode i „kažnjavaju“ počinioci nasilja nad decom.
Direktorka Kancelarije za ljudska i manjinska prava, dr Suzana Paunović istakla je da je tokom proteklih godina u značajnom broju slučajeva prekinut ciklus nasilja u porodici i nasilja nad decom. Zadatak svih nas je da nastavimo napore i preokrenemo već uspostavljeni nacionalni konsenzus o prevenciji i zaštiti dece od nasilja u nacionalnu svest, koji omogućava da svaki građanin Srbije postupa u skladu sa uverenjem i vrednošću da su deca naš najdragoceniji resurs i da nam je zajednička briga sigurnost dece i njihovo blagostanje.
„Moramo da se borimo za svako dete ponaosob i da radimo planski  stručno i efikasno.  Svako od nas mora da bude deo rešenja“,  rekla je Paunović.
Oslanjanje  na kapaciteta škola, pružanje podrške roditeljima, unapređivanjem veština staranja o deci su ključni zadaci na prevenciji zlostavljanja i nasilja nad i među decom. Paunović je istakla da porast nasilja nije nužno vezan za siromaštvo i ekonomsku situaciju u društvu i pozvala da svi zajedno vratimo sistem pravih vrednosti u naše društvo, jer  je pored intenzivnog rada na prethodnim poljima rad na uspostavljanju sistema vrednosti jedno od mogućih rešenja.
Državni sekretar u Ministarstvu pravde i državne uprave Republike Srbije, dr Danilo Nikolić  rekao je da prema statistikama nasilje među decom nije u porastu, ali da se ispoljava u sve težim oblicima.
Dr Nikolić rekao je da se krivično pravo ne primenjuje na decu na uzrastu do 14. godina i da prema njegovom mišljenju ta granica ne treba da se menja, iako je bilo zahteva. Istakao je da prema Konvenciji UN o pravima deteta svi oblici nasilja koji ugrožavaju fizički, moralni i psihički integritet predstavlja povredu jednog od osnovnih prava detata, a to je pravo na život, opstanak i razvoj.
Iako Republika Srbija godinama u nazad ulaže napore da unapredi zakonodavni okvir, neophodno je precizno definisati procedure i postupke za zaštitu i dece i reagovanja u slučajevima nasilja, utvrditi kapacitete učenika, roditelja, nastavnika, lokalne zajednice i svih relevantnih učesnika u prevenciji i rešavanju problema.
Konferencija je imala  za cilj da ohrabri relevantne institucije u naporima da se prekine ciklus nasilja nad decom i stvori svest o zajedničkoj, društvenoj odgovornosti čime će se obezbediti uslovi za stabilno odrastanje dece.
Razmenjena su profesionalna iskustva različitih sektora sa fokusom na decu i mlade i napravljeni  zajednički planovi za dalji rad na pitanju prevencija nasilja nad decom.
Učesnici su ocenili sastanak kao vrlo značajan za dalje bavljenje pravima deteta i  iniciranje izrade preventivnih programa i procedura u zaštiti dece, od upoznavanja dece i roditelja sa pravnim regulativama, definicije odgovornosti svih relevantnih institucija i subjekata u procedurama prevencije nasilja, razvijanja veštine dece u smislu konstruktivnog rešavanja konflikata,  nenasilnim putem, do jačanja multisektorskog i multidisciplinarnog pristupa na lokalnom nivou kao odgovor na nasilje nad i među decom.
Ivana Stevanović, predsednica Centra za prava deteta istakla je na kraju Konferencije je da se moramo više baviti unapređivanjem tačnosti, pouzdanosti,  preciznosti i uporedljivosti podataka, kao i stvaranjem balansa između prevencije i intervencije.
Izvor: www.ljudskaprava.gov.rs