21Aug2014

Mladi koji su pobedili rak bore se protiv predrasuda

Borba protiv obeležavanja i diskriminacije važna je za sve koji su oboleli od teških bolesti, poručili su mladi lečeni od raka u detinjstvu, udruženi u neformalnu regionalnu mrežu MladiCe Balkana.


Na drugoj regionalnoj konvenciji u Beogradu, koja ima za cilj njihovo psiho-socijalno osnaživanje, učestvuju mladi od 16 do 26 godina iz šest zemalja bivše Jugoslavije - Srbije, Crne Gore, Hrvatske, Slovenije, Makedonije i Bosne i Hercegovine.

Oni su u Terapijskom vrtu na Adi Ciganliji danas prošli kroz nekoliko prvih radionica, učeći veštine koje će im pomoći da u svojim sredinama menjaju predrasude prema raku kod dece i mladih, a slične aktivnosti imaće i u narednim danima, do završetka konvencije 24. avgusta.

"Zajedničko im je da su se izlečili od maligne bolesti i da su mladi, a sve drugo je različito - kultura, sada i jezik, gledanje na svet, socijalni statusi", rekao je Tanjugu predsednik Udruženje roditelja-staratelja, dece i prijatelja dece obolele od malignih bolesti Čika Boca, Vladimir Radulović.

Govoreći o potrebi da se povežu, on je objasnio da se "malo ljudi bavi mladima kad završe lečenje", koje traje od jedne do tri godine, nakon čega se oni vraćaju u svoje sredine, gde su često suočeni sa grubošću vršnjaka i nerazumevanjem okruženja.

"U Beogradu se okupila 51 mlada osoba", u školi koja je napravljena sa nadom da ih naučimo "kako da svoje ideje što jače prenesu medicini, lekarima, roditeljima, društvu", objasnio je Radulović.

Mladi koji su se izlečili od raka u detinjstvu su "velika psihološka pomoć svima koji se leče", rekao je on i dodao da članovi ove mreže "nisu psiholozi, ali sama njihova pojava deluje kao da su završili 15 fakulteta" i da zato odlaze u bolnice i razgovaraju sa najmlađim pacijentima i njihovim roditeljima.

Organizatori ističu da je cilj ove konvencije da mladi lečeni od raka u detinjstvu razmenjuju iskustva i saznanja, organizuju i pokrenu aktivne, formalne ili neformalne grupe koje će doprineti prepoznavanju sopstvenog identiteta i podsticati psiho-socijalno osnaživanje vršnjaka koji su prošli kroz proces lečenja od bilo koje vrste karcinoma.

"Oni su pobedili rak, predrasude, strah i laž, stekli moć i zajedno sa svojim saborcima iz regiona ne odustaju od menjanja uobičajenog pogleda na ovu bolest", rekla je Tanjugu jedna od organizatorki skupa, Dragana Radulović.

Izvor: Tanjug i RTV