25Nov2014

Više od deset hiljada poziva za pomoć

Organizacijama koje pomažu ženama koje su pretrpele nasilje godišnje se javi više od 10.000 njih. Mreža žena protiv nasilja zatražila je od države da podrži formiranje jedinstvenog SOS telefona za žrtve nasilja.

Mreža žena protiv nasilja je zatražila i podršku organizacijama koje pružaju specijalizovane usluge za žene žrtve muškog ili porodičnog nasilja, prenosi Beta.

Od početka godine ubijena 21 žena

Zaštitnik građana Saša Janković saopštio je da je u Srbiji u partnerskom nasilju u 2013. godini ubijeno više od 40, a od početka ove godine 21 žena.

Janković je u saopštenju dodao da raste broj pritužbi na rad policije, centara za socijalni rad i ustanova zdravstvene zaštite, koje su upućene zaštitniku građana.

Ombudsman je saopštio da je upozorio Savet za rodnu ravnopravnost da su neophodne izmene krivičnog zakonodavstva kako bi se odgovarajuća pažnja posvetila psiho-socijalnom tretmanu nasilnika.

Traže se i strože kazne za nasilnike, da proganjanje bude krivično delo i osnivanje kriznih centara za žrtve silovanja.

Predstavnica Mreže Aleksandra Nestorov kaže da se organizacijama javljaju žene koje često ne mogu da dođu do državnih institucija jer nemaju dokumenta, ali i zato što ove organizacije pružaju usluge za koje u državnim institucijama ne postoji ni potrebno obrazovanje ni interesovanje.

Predstavnica Romskog centra za žene i decu Daje Nada Đuričković rekla je da su ovakve institucije važne za Romkinje, jer čak 45 odsto njih ne poseduje lične isprave, ili ne ostvaruje pravo na zdravstvenu zaštitu.

"Romkinje se i dalje bore sa nedostatkom dokumenata, pristupom zdravstvenoj zaštiti i stvarima koje ljudi smatraju lako dostupnim. One su vaspitane da sve moraju da istrpe. Svaka druga živi u nasilju, a svaka treća je doživela seksualno nasilje", istakla je Đuričković.

Potrebne stručne institucije 

Srbija se kao potpisnica Konvencije Saveta Evrope protiv nasilja prema ženama obavezala da oformi jedinstveni SOS telefon za celu Srbiju i to će morati uskoro da se desi, kaže Vesna Jarić, predstavnica zajedničkog projekta UN "Integrisani odgovor na nasilje prema ženama".

Predstavnica organizacije iz kruga Lejla Ruždić Trifunović rekla je da su žene sa invaliditetom koje trpe nasilje često nevidljive, jer ne mogu same da se obrate institucijama za pomoć, a da čak i kada se obrate institucije nisu dovoljno stručne da im pruže pomoć.

"Žene nemaju kome da se obrate. Nijedan Centar za socijalni rad nije dostupan. One preživljavaju nasilje i u institucijama sistema. Žene sa invaliditetom ne mogu da zatvore vrata ili odu, jer im u svakodnevnim aktivnostima pomaže onaj ko ih zlostavlja", kaže Trifunović.

Mreža žena protiv nasilja navela je da je veoma važno da jedinice lokalnih samouprava u svojim budžetima predvide i sredstva za pomoć specijalizovanim organizacijama, jer u suprotnom neće moći da pružaju pomoć svojim korisnicama.

Povodom Dana borbe protiv nasilja nad ženama od sutra počinje kampanja "16 dana aktivizma", koja će trajati do 10. decembra.

RTS