08Dec2014

OEBS Konferencija mladih Roma i Sinta u Beogradu

Više od 40 mladih aktivista iz celog regiona OEBS-a okupiće se u Beogradu 8. i 9. decembra 2014. na OEBS-ovoj konferenciji mladih Roma i Sinta u cilju razgovora i predloga politika koje će pokrenuti i osnažiti njihove zajednice, i kako bi se podstaklo njihovo učešće u politici i odlučivanju. 

Konferencija, koju organizuje Kancelarija OEBS-a za demokratske institucije i ljudska prava (ODIHR), okuplja zajedno mlade Rome i Sinte da razgovaraju o rešenjima u oblasti ljudske bezbednosti, socio-ekonomskih i pitanja zaštite životne sredine. 

“Ovom konferencijom želimo da omogućimo mladim Romima i Sintima da se njihov glas snažnije čuje i da istraže načine poboljšanja njihovog učestvovanja u društvu”, rekla je Mirjam Karoli, stariji savetnik ODIHR-a za pitanja Roma i Sinta . “Njihovo učešće na ovom skupu pokazuje njihovu spremnost da se angažuju i daju svoj doprinos u procesu donoošenja odluka”.

Mladi Romi i Sinti predstavljaju demografsku grupaciju čiji značaj raste jer čine značajan deo školske populacije i time značajan deo buduće radne snage mnogih članica OEBS-a. I pored toga, diskriminatorne mere u obrazovanju i zapošljavanju sprečavaju mnoge mlade Rome i Sinte da u potpunosti realizuju svoj potencijal.

Dragana Jovanović Arias, mlada romska aktivistkinja iz Srbije, je rekla: “Mladi Romi i Sinti, posebno obrazovane žene i devojke, značajan su resurs za svoje zajednice, ali naš potencijal kao uzora i lidera u velikoj meri ostaje neiskorišćen. Mi želimo da budemo više angažovane u osnovnoj radnoj snazi kako bi smo pokrenule promenu u našim zajednicama, ali nam nedostaju održiva podrška i resursi”.

Učešće mladih u politici je generalno nedovoljno jer su oni nezadovoljni tradicionalnom politikom, što se očituje kroz nizak nivo izlaznosti mladih na glasanju na izborima.

Atanas Stojanov, većnik bugarske opštine Stražica je rekao: “Kada sam prvi put pokušao da se kandidujem na izborima, sve glavne partije u mojoj zemlji su me odbile iako sam imao podršku zajednice i bio dobro obrazovan. Konačno, nova partija me je stavila na njihovu listu, samo da bi tražila od mene da dam ostavku nekoliko dana nakon izbora kako bi postavila ne-romskog kandidata koji nije dobio dovoljan broj glasova. Odbio sam i ostao! Kao mladi Romi, mi moramo da služimo zajednici da bi sledeće generacije mogle da se nadaju boljim prilikama.”

Učesnici na konferenciji su takođe razmatrali bezbednosne izazove sa kojima se susreću njihove zajednice, od zdravstvenih rizika koji su povezani sa zagađenjem do siromaštva koje doprinosi njihovoj posebnoj ranjivosti kada je reč o trgovini ljudima i eksploataciji dece. 

Maksim Flora iz Ukrajine je istakao: “Širom Evrope, romske i sintske zajednice suočavaju se sa ozbiljnim pretnjama, uključujući i rast ekstremizma, izbacivanja iz kuća, nedostatak pristupa zdravstvenim uslugama. U Ukrajini, bezbednost romskih zajednica se drastično pogoršala. Ipak nas predstavljaju kao bezbednosnu pretnju kako bi opravdali diskriminaciju. Mi, mladi Romi, moramo se suočiti sa takvom situacijom i moramo povećati naše učešće u javnom životu, uključujući i policijske snage”.

Učešće omladine u radu OEBS-a je prioritet u trenutnom predsedavanju Švajcarske i predstojećem predsedavanju Srbije. Prošle godine u Kijevu su se članice OEBS-a obavezale da će ojačati napore da poboljšaju učešće mladih Roma i Sinta u javnom i političkom životu.

OSCE

Foto: Edvard Molnar, OSCE